Cypress Semiconductor CY7C1361C-100BGCT
CY7C1361C-100BGCT picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1361C-100BGCT
Brief Description
IC SRAM 9MBIT 100MHZ 119BGA
Datasheet Download
CY7C1361C-100BGCT.pdf
Availability of CY7C1361C-100BGCT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CY7C1361C-100BGCT Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1361C-100BGCT
Internal Part NumberEIS-CY7C1361C-100BGCT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 13/Dec/2013
PCN Assembly/OriginQualification Tape Supplier 18/Mar/2014
Qualification Carrier Tape Supplier 02/Jun/2014
PCN PackagingNew Tray and TR Materials 13/Dec/2013
Standard Package500
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Memory Size9M (256K x 36)
Speed100MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply3.135 V ~ 3.6 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case119-BGA
Supplier Device Package119-PBGA (14x22)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1361C-100BGCT
Related LinksCY7C1361, CY7C1361C-100BGCT Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1361C-100BGCT Details Description
Related parts for CY7C1361C-100BGCT
IDE4K 2.5" FLASH DISK 7GB datasheet.pdf
TRIAC ALTERNISTOR 400V 10A TO263 datasheet.pdf
RES SMD 4.53K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 17POS 2MM T/H datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 48QFN datasheet.pdf
Connector Receptacle HDMI 19 Position Surface Mount, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 5V IN 12V OUT datasheet.pdf
IC FPGA 65 I/O 180QFN datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf