Cypress Semiconductor CY7C1361C-133AJXC
CY7C1361C-133AJXC picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1361C-133AJXC
Brief Description
IC SRAM 9MBIT 133MHZ 100TQFP
Datasheet Download
CY7C1361C-133AJXC.pdf
Availability of CY7C1361C-133AJXC
QUANTITY
CY7C1361C-133AJXC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1361C-133AJXC
Internal Part NumberEIS-CY7C1361C-133AJXC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginQualification of Copper Wire 13/Dec/2013
Qualification Test/Finish Site 15/Dec/2013
Qualification Test Site 13/Mar/2014
Qualification Copper Wire Bonds 18/Jun/2014
Standard Package72
Series-
PackagingTray
Memory Size9M (256K x 36)
Speed133MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply3.135 V ~ 3.6 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1361C-133AJXC
Related LinksCY7C1361, CY7C1361C-133AJXC Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1361C-133AJXC Details Description
Related parts for CY7C1361C-133AJXC
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 SQ WW datasheet.pdf
CONN RCPT 34POS R/A PANEL MNT datasheet.pdf
HOME TAPE KIT - PREMIUM datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 30.5K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 120 OHM 2506 datasheet.pdf
CONN HEADER 17POS .100" GOLD datasheet.pdf
IC LIMITING AMPLIFIER QFN datasheet.pdf
CONN HDR 20POS 0.100 T/H datasheet.pdf