Cypress Semiconductor CY7C1362B-166BGC
CY7C1362B-166BGC picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1362B-166BGC
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 9MBIT 166MHZ 119BGA
Datasheet Download
CY7C1362B-166BGC.pdf
Availability of CY7C1362B-166BGC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CY7C1362B-166BGC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1362B-166BGC
Internal Part NumberEIS-CY7C1362B-166BGC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package84
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous
Memory Size9M (512K x 18)
Speed166MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply3.135 V ~ 3.6 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case119-BGA
Supplier Device Package119-PBGA (14x22)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1362B-166BGC
Related LinksCY7C1362, CY7C1362B-166BGC Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1362B-166BGC Details Description
Related parts for CY7C1362B-166BGC
IC MPU MPC8XX 81MHZ 256BGA datasheet.pdf
RES SMD 866 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 1POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
IC MCU ARM 24KB FLASH 32VQFN datasheet.pdf
RES 237K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 3.9UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.74K OHM 0.1% 1/6W 0603 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf