Cypress Semiconductor CY7C1362C-166AJXC
CY7C1362C-166AJXC picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1362C-166AJXC
Brief Description
IC SRAM 9MBIT 166MHZ 100TQFP
Datasheet Download
CY7C1362C-166AJXC.pdf
Availability of CY7C1362C-166AJXC
QUANTITY
CY7C1362C-166AJXC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1362C-166AJXC
Internal Part NumberEIS-CY7C1362C-166AJXC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginQualification of Copper Wire 13/Dec/2013
Qualification Test/Finish Site 15/Dec/2013
Qualification Test Site 13/Mar/2014
Qualification Copper Wire Bonds 18/Jun/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package72
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous
Memory Size9M (512K x 18)
Speed166MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply3.135 V ~ 3.6 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case100-LQFP
Supplier Device Package100-TQFP (14x20)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1362C-166AJXC
Related LinksCY7C1362, CY7C1362C-166AJXC Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1362C-166AJXC Details Description
Related parts for CY7C1362C-166AJXC
IC 8051 CPU PREC ADC/DAC 48-TQFP datasheet.pdf
IC DAC 16BIT QUAD VOUT 44-SSOP datasheet.pdf
CONN HEADER BRKWY 10POS R/A TIN datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 14VC TSOT25 datasheet.pdf
CAP FILM 8200PF 5% 630VDC 2220 datasheet.pdf
RES 500 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 590MA 280 MOHM datasheet.pdf