Cypress Semiconductor CY7C1371DV33-133AXI
CY7C1371DV33-133AXI picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1371DV33-133AXI
Brief Description
IC SRAM 18MBIT 133MHZ 100TQFP
Datasheet Download
CY7C1371DV33-133AXI.pdf
Availability of CY7C1371DV33-133AXI
QUANTITY
CY7C1371DV33-133AXI Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1371DV33-133AXI
Internal Part NumberEIS-CY7C1371DV33-133AXI
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginQualification of Copper Wire 13/Dec/2013
Qualification Test/Finish Site 15/Dec/2013
Qualification Test Site 13/Mar/2014
Qualification Copper Wire Bonds 18/Jun/2014
Standard Package72
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
SeriesNoBL™
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous
Memory Size18M (512K x 36)
Speed133MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply3.135 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case100-LQFP
Supplier Device Package100-TQFP (14x20)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1371DV33-133AXI
Related LinksCY7C1371D, CY7C1371DV33-133AXI Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1371DV33-133AXI Details Description
Related parts for CY7C1371DV33-133AXI
CAP ALUM 33UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 3A DDPAK datasheet.pdf
RES 820 OHM 10W 5% RADIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.5 OHM 10% 800W datasheet.pdf
CONN EDGEBOARD DUAL 20POS 5A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
RES 324K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .156 DIP 30POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .125" datasheet.pdf