Cypress Semiconductor CY7C1373D-100AXCT
CY7C1373D-100AXCT picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1373D-100AXCT
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 18MBIT 100MHZ 100TQFP
Datasheet Download
CY7C1373D-100AXCT.pdf
Availability of CY7C1373D-100AXCT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CY7C1373D-100AXCT Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1373D-100AXCT
Internal Part NumberEIS-CY7C1373D-100AXCT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
SeriesNoBL™
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous
Memory Size18M (1M x 18)
Speed100MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply3.135 V ~ 3.6 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case100-LQFP
Supplier Device Package100-TQFP (14x20)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1373D-100AXCT
Related LinksCY7C1373, CY7C1373D-100AXCT Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1373D-100AXCT Details Description
Related parts for CY7C1373D-100AXCT
LED RED/YLW CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CAP CER 39PF 1KV SL RADIAL datasheet.pdf
LED SHUEN WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W datasheet.pdf
LED AMST-QYBH WM WHT 3100K 4SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 280MA 980 MOHM datasheet.pdf