Cypress Semiconductor CY7C1387D-167BZI
CY7C1387D-167BZI picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1387D-167BZI
Brief Description
IC SRAM 18MBIT 167MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1387D-167BZI.pdf
Availability of CY7C1387D-167BZI
QUANTITY
CY7C1387D-167BZI Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1387D-167BZI
Internal Part NumberEIS-CY7C1387D-167BZI
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 10/Jun/2014
Standard Package136
Memory TypeSRAM - Synchronous
Memory Size18M (1M x 18)
Speed167MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply3.135 V ~ 3.6 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case165-LBGA
Supplier Device Package165-FBGA (13x15)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1387D-167BZI
Related LinksCY7C1387, CY7C1387D-167BZI Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1387D-167BZI Details Description
Related parts for CY7C1387D-167BZI
CONN EDGECARD 6POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 14POS 5A datasheet.pdf
SL SMD VERT SHRD HDR GOLD 8POS datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
DIL SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf
Connector Receptacle 50 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
IC NETWORK SYNCH ETH CLK 144LBGA datasheet.pdf
BG STTSHLD MTL-IN 9''X12'' 100EA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 8-24V 2.5A datasheet.pdf
Low Cost 225 MHz 16 X 16 Crosspoint Switches IC datasheet.pdf