Cypress Semiconductor CY7C1413KV18-250BZCT
CY7C1413KV18-250BZCT picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1413KV18-250BZCT
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 36MBIT 250MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1413KV18-250BZCT.pdf
Availability of CY7C1413KV18-250BZCT
QUANTITY
CY7C1413KV18-250BZCT Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1413KV18-250BZCT
Internal Part NumberEIS-CY7C1413KV18-250BZCT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginQualification of Die Attach Film 13/Dec/2013
Qualification Tape Supplier 18/Mar/2014
Assembly Site Add 08/Oct/2015
PCN PackagingNew Tray and TR Materials 13/Dec/2013
PCN OtherMultiple Updates 27/Mar/2015
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous, QDR II
Memory Size36M (2M x 18)
Speed250MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case165-LBGA
Supplier Device Package165-FBGA (13x15)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1413KV18-250BZCT
Related LinksCY7C1413KV, CY7C1413KV18-250BZCT Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1413KV18-250BZCT Details Description
Related parts for CY7C1413KV18-250BZCT
RES SMD 34.8 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TRANS NPN 450V 5A TO-220AB datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P6C VERT UNSHLD datasheet.pdf
SENSOR 100PSI M20-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
TRANS NPN 250V 17A TO264 datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
TERM BLOCK RAIL 8MM END PLATE datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS R/A GOLD T/H datasheet.pdf
DIP CABLE M-F 28POS datasheet.pdf