Cypress Semiconductor CY7C1414KV18-250BZXC
CY7C1414KV18-250BZXC picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1414KV18-250BZXC
Brief Description
IC SRAM 36MBIT 250MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1414KV18-250BZXC.pdf
Availability of CY7C1414KV18-250BZXC
QUANTITY
CY7C1414KV18-250BZXC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1414KV18-250BZXC
Internal Part NumberEIS-CY7C1414KV18-250BZXC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginQualification of Die Attach Film 13/Dec/2013
Assembly Site Add 08/Oct/2015
PCN OtherMultiple Updates 27/Mar/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,360
Memory TypeSRAM - Synchronous, QDR II
Memory Size36M (1M x 36)
Speed250MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1414KV18-250BZXC
Related LinksCY7C1414KV, CY7C1414KV18-250BZXC Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1414KV18-250BZXC Details Description
Related parts for CY7C1414KV18-250BZXC
RES 249 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SPEAKER 4OHMS 1.0W 40MM 6" LEADS datasheet.pdf
EXTRACTION TOOL datasheet.pdf
CABLE USB-A 4.75X1.7 CNTR POS datasheet.pdf
DSUB 8W8 F G T datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf