Cypress Semiconductor CY7C1414KV18-300BZC
CY7C1414KV18-300BZC picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1414KV18-300BZC
Brief Description
IC SRAM 36MBIT 300MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1414KV18-300BZC.pdf
Availability of CY7C1414KV18-300BZC
QUANTITY
CY7C1414KV18-300BZC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1414KV18-300BZC
Internal Part NumberEIS-CY7C1414KV18-300BZC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
PCN OtherMultiple Updates 27/Mar/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package136
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous, QDR II
Memory Size36M (1M x 36)
Speed300MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1414KV18-300BZC
Related LinksCY7C1414K, CY7C1414KV18-300BZC Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1414KV18-300BZC Details Description
Related parts for CY7C1414KV18-300BZC
CONN EDGECARD 100PS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC VIDEO SERDES LONG 16BIT 48QFN datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS .100" STR GOLD datasheet.pdf
ANT WHIP WB VHF 1/4 132-174MHZ datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
CONN H4 MALE 8MM2 datasheet.pdf
CRYSTAL 30.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf
CAP FILM 120NF 5% 63VDC RAD datasheet.pdf
METRIC SCREW TERMINAL WHITE datasheet.pdf
ER 14C 14#16 PIN PLUG datasheet.pdf
CAP 22 UF 20% 16 V datasheet.pdf