Murata Electronics North America GRM1555C1H4R8WA01D
GRM1555C1H4R8WA01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1555C1H4R8WA01D
Brief Description
CAP CER 4.8PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GRM1555C1H4R8WA01D.pdf
Availability of GRM1555C1H4R8WA01D
QUANTITY
GRM1555C1H4R8WA01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1555C1H4R8WA01D
Internal Part NumberEIS-GRM1555C1H4R8WA01D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.8pF
Tolerance±0.05pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1555C1H4R8WA01D
Related LinksGRM1555C1, GRM1555C1H4R8WA01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1555C1H4R8WA01D Details Description
Related parts for GRM1555C1H4R8WA01D
DIODE MODULE 1.2KV 110A D-55 datasheet.pdf
IC ADC 16BIT W/PGA 38-QFN datasheet.pdf
IC RESET CIRCUIT 2.50V SOT143-4 datasheet.pdf
RES SMD 470 OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CONTROL TEMP RELAY/VOLT OUT 24V datasheet.pdf