Cypress Semiconductor CY7C1420SV18-250BZC
CY7C1420SV18-250BZC picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1420SV18-250BZC
Brief Description
IC SRAM 36MBIT 250MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1420SV18-250BZC.pdf
Availability of CY7C1420SV18-250BZC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CY7C1420SV18-250BZC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1420SV18-250BZC
Internal Part NumberEIS-CY7C1420SV18-250BZC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous, DDR II
Memory Size36M (1M x 36)
Speed250MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case165-LBGA
Supplier Device Package165-FBGA (13x15)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1420SV18-250BZC
Related LinksCY7C1420S, CY7C1420SV18-250BZC Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1420SV18-250BZC Details Description
Related parts for CY7C1420SV18-250BZC
CONSOLE ALUM 14.18"L X 8.61"W datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 3P-3POS OPEN FRAME datasheet.pdf
TRIMMER 1K OHM 0.25W TH datasheet.pdf
FIXED IND 6.2NH 200MA 520 MOHM datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 5A 250VAC AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 400V SMD datasheet.pdf