Cypress Semiconductor CY7C1426KV18-250BZC
CY7C1426KV18-250BZC picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1426KV18-250BZC
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 36MBIT 250MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1426KV18-250BZC.pdf
Availability of CY7C1426KV18-250BZC
QUANTITY
CY7C1426KV18-250BZC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1426KV18-250BZC
Internal Part NumberEIS-CY7C1426KV18-250BZC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginQualification of Die Attach Film 13/Dec/2013
Assembly Site Add 08/Oct/2015
PCN OtherMultiple Updates 27/Mar/2015
Standard Package136
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous, QDR II
Memory Size36M (4M x 9)
Speed250MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case165-LBGA
Supplier Device Package165-FBGA (13x15)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1426KV18-250BZC
Related LinksCY7C1426K, CY7C1426KV18-250BZC Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1426KV18-250BZC Details Description
Related parts for CY7C1426KV18-250BZC
FAN BLOWER 120X32MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONN EH USB A-B NICKEL 4-40SCREW datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-12V 1W datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 72NH 400MA 490 MOHM datasheet.pdf
PATCH CORD CAT6 5E ORANGE datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS INLINE PIN datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 4A DO201AD datasheet.pdf
CAP CER 7.9PF 100V NP0 0201 datasheet.pdf