Cypress Semiconductor CY7C1462KV25-167BZI
CY7C1462KV25-167BZI picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1462KV25-167BZI
Brief Description
IC SRAM 36MBIT 167MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1462KV25-167BZI.pdf
Availability of CY7C1462KV25-167BZI
QUANTITY
CY7C1462KV25-167BZI Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1462KV25-167BZI
Internal Part NumberEIS-CY7C1462KV25-167BZI
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package105
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
SeriesNoBL™
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous
Memory Size36M (2M x 18)
Speed167MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply2.375 V ~ 2.625 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case165-LBGA
Supplier Device Package165-FBGA (15x17)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1462KV25-167BZI
Related LinksCY7C1462K, CY7C1462KV25-167BZI Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1462KV25-167BZI Details Description
Related parts for CY7C1462KV25-167BZI
FIXED IND 2.2MH 280MA 4.4 OHM TH datasheet.pdf
FERRULE INS VNL AWG6 WH 5/8" datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 50V Y5V 0603 datasheet.pdf
IC OPAMP ZERO-DRIFT 2.5MHZ 8MSOP datasheet.pdf
ENCODER MODULE 3CH 1024CPR datasheet.pdf
LAMP ASSEMBLY datasheet.pdf
ETHERNET SWITCH HARTING ECON 308 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT datasheet.pdf
CAP FILM 0.033 UF 20% 440 VAC RA datasheet.pdf