Cypress Semiconductor CY7C1463KV33-133AXC
CY7C1463KV33-133AXC picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1463KV33-133AXC
Brief Description
IC SRAM 36MBIT 133MHZ 100TQFP
Datasheet Download
CY7C1463KV33-133AXC.pdf
Availability of CY7C1463KV33-133AXC
QUANTITY
CY7C1463KV33-133AXC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1463KV33-133AXC
Internal Part NumberEIS-CY7C1463KV33-133AXC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package72
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
SeriesNoBL™
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous
Memory Size36M (2M x 18)
Speed133MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply3.135 V ~ 3.6 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case100-LQFP
Supplier Device Package100-TQFP (14x20)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1463KV33-133AXC
Related LinksCY7C1463K, CY7C1463KV33-133AXC Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1463KV33-133AXC Details Description
Related parts for CY7C1463KV33-133AXC
TRIMMER 2K OHM 0.05W SMD datasheet.pdf
FUSE BLOK CARTRIDGE 500V 10A PCB datasheet.pdf
CONN HEADER 46PS DL R/A 2MM GOLD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 23POS VERT 5MM datasheet.pdf
CONN RCPT 4 POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
FUSE GLASS 800MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES 45.3K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 29POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
POWER EDGE 4 SEG MIXED PS SOLDER datasheet.pdf
CONN SMB JACK R/A 50OHM PCB datasheet.pdf