Microchip Technology MCP4161-104E/MF
MCP4161-104E/MF picture photo
Mfg. Part Number
MCP4161-104E/MF
Manufacturer
Product Category
Data Acquisition - Digital Potentiometers
Brief Description
IC POT DGTL SNGL 100K SPI 8DFN
Datasheet Download
MCP4161-104E/MF.pdf
Availability of MCP4161-104E/MF
QUANTITY
MCP4161-104E/MF Order Process
Ship out your order
Specifications of MCP4161-104E/MF
Internal Part NumberEIS-MCP4161-104E/MF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginDFN-8L Qualification 21/Nov/2013
Mold Compound Qualification 07/Oct/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package120
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyData Acquisition - Digital Potentiometers
SeriesWiperLock™
PackagingTube
TaperLinear
ConfigurationPotentiometer
Number of Circuits1
Number of Taps257
Resistance (Ohms)100k
InterfaceSPI
Memory TypeNon-Volatile
Voltage - Supply2.7 V ~ 5.5 V
Features-
Tolerance-
Temperature Coefficient (Typ)150 ppm/°C
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ)75
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case8-VDFN Exposed Pad
Supplier Device Package8-DFN-EP (3x3)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCP4161-104E/MF
Related LinksMCP4161, MCP4161-104E/MF Datasheet, Microchip Technology Distributor
MCP4161-104E/MF Details Description
Related parts for MCP4161-104E/MF
AC/AC WALL MOUNT ADAPTER 16V 12W datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
RES CAP BLEEDER 18K OHM 5% 10W datasheet.pdf
EMITTER IR 940NM 50MA RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 12POS SKT datasheet.pdf
FIXED IND 56NH 500MA 200 MOHM datasheet.pdf
RES 15.4K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf