Cypress Semiconductor CY7C1512KV18-333BZC
CY7C1512KV18-333BZC picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1512KV18-333BZC
Brief Description
IC SRAM 72MBIT 333MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1512KV18-333BZC.pdf
Availability of CY7C1512KV18-333BZC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CY7C1512KV18-333BZC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1512KV18-333BZC
Internal Part NumberEIS-CY7C1512KV18-333BZC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package136
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous, QDR II
Memory Size72M (4M x 18)
Speed333MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case165-LBGA
Supplier Device Package165-FBGA (13x15)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1512KV18-333BZC
Related LinksCY7C1512K, CY7C1512KV18-333BZC Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1512KV18-333BZC Details Description
Related parts for CY7C1512KV18-333BZC
IC EEPROM 16KBIT 2MHZ 8DIP datasheet.pdf
ENCODER KIT 2CH 512CPR 5/32" datasheet.pdf
RES 1.5 OHM 100W 1% TO247 datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
MULTI-PAIR 26COND 28AWG 1000' datasheet.pdf
BIT SQUARE SZ1 1.14" 10/PK datasheet.pdf