Cypress Semiconductor CY7C1512KV18-350BZC
CY7C1512KV18-350BZC picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1512KV18-350BZC
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 72MBIT 350MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1512KV18-350BZC.pdf
Availability of CY7C1512KV18-350BZC
QUANTITY
CY7C1512KV18-350BZC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1512KV18-350BZC
Internal Part NumberEIS-CY7C1512KV18-350BZC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 15/Jun/2015
PCN Assembly/OriginQualification of Die Attach Film 13/Dec/2013
Assembly Site Add 08/Oct/2015
PCN OtherMultiple Updates 27/Mar/2015
Standard Package136
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous, QDR II
Memory Size72M (4M x 18)
Speed350MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case165-LBGA
Supplier Device Package165-FBGA (13x15)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1512KV18-350BZC
Related LinksCY7C1512K, CY7C1512KV18-350BZC Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1512KV18-350BZC Details Description
Related parts for CY7C1512KV18-350BZC
IC AMP AUDIO 1W MONO AB 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 3.9K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SENSOR MAGNETIC SPST-NO 15-20 AT datasheet.pdf
CAP CER 22PF 500V 1111 datasheet.pdf
TAPE DUCT PERFORMANCE 48MMX22.8M datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS CBL MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES 34 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 229 TYPE D 25POS datasheet.pdf
CABLE CONN 3POLE datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 20A 125V datasheet.pdf