Cypress Semiconductor CY7C1512TV18-250BZXC
CY7C1512TV18-250BZXC picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1512TV18-250BZXC
Brief Description
IC SRAM 72MBIT 250MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1512TV18-250BZXC.pdf
Availability of CY7C1512TV18-250BZXC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CY7C1512TV18-250BZXC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1512TV18-250BZXC
Internal Part NumberEIS-CY7C1512TV18-250BZXC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous, QDR II
Memory Size72M (4M x 18)
Speed250MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case165-LBGA
Supplier Device Package165-FBGA (13x15)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1512TV18-250BZXC
Related LinksCY7C1512TV, CY7C1512TV18-250BZXC Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1512TV18-250BZXC Details Description
Related parts for CY7C1512TV18-250BZXC
RES SMD 115 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
IC AFE 16BIT 8KSPS 8CH 64TQFP datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 460MA 880 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 100PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 2.15K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 630MA 370 MOHM datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZB16 PG21 datasheet.pdf
EMS TAPE 4" 300M ROLL ENG datasheet.pdf