Cypress Semiconductor CY7C1512V18-250BZXC
CY7C1512V18-250BZXC picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1512V18-250BZXC
Brief Description
IC SRAM 72MBIT 250MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1512V18-250BZXC.pdf
Availability of CY7C1512V18-250BZXC
QUANTITY
CY7C1512V18-250BZXC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1512V18-250BZXC
Internal Part NumberEIS-CY7C1512V18-250BZXC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)5 (48 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package105
Memory TypeSRAM - Synchronous, QDR II
Memory Size72M (4M x 18)
Speed250MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case165-LBGA
Supplier Device Package165-FBGA (15x17)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1512V18-250BZXC
Related LinksCY7C1512V, CY7C1512V18-250BZXC Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1512V18-250BZXC Details Description
Related parts for CY7C1512V18-250BZXC
OPTOISOLATOR TRANS MODULE datasheet.pdf
CONN PLUG FEMALE 46POS FREE HANG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 3500K 2SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 2W SMBJ datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
RES SMD 274K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN 30POS 0.8MM SMT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS SKT datasheet.pdf