Cypress Semiconductor CY7C1512V18-250BZXI
CY7C1512V18-250BZXI picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1512V18-250BZXI
Brief Description
IC SRAM 72MBIT 250MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1512V18-250BZXI.pdf
Availability of CY7C1512V18-250BZXI
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CY7C1512V18-250BZXI Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1512V18-250BZXI
Internal Part NumberEIS-CY7C1512V18-250BZXI
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package105
Memory TypeSRAM - Synchronous, QDR II
Memory Size72M (4M x 18)
Speed250MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case165-LBGA
Supplier Device Package165-FBGA (15x17)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1512V18-250BZXI
Related LinksCY7C1512V, CY7C1512V18-250BZXI Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1512V18-250BZXI Details Description
Related parts for CY7C1512V18-250BZXI
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 12V datasheet.pdf
IC MCU 8BIT ROMLESS 44VQFP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS 5.08MM datasheet.pdf
RES 39K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG 5A 240VAC 80VDC datasheet.pdf
TERM BLOCK R/A 7POS 3.81MM ORG datasheet.pdf