Cypress Semiconductor CY7C1518V18-167BZC
CY7C1518V18-167BZC picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1518V18-167BZC
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 72MBIT 167MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1518V18-167BZC.pdf
Availability of CY7C1518V18-167BZC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CY7C1518V18-167BZC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1518V18-167BZC
Internal Part NumberEIS-CY7C1518V18-167BZC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package105
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous, DDR II
Memory Size72M (4M x 18)
Speed167MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case165-LBGA
Supplier Device Package165-FBGA (15x17)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1518V18-167BZC
Related LinksCY7C1518V, CY7C1518V18-167BZC Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1518V18-167BZC Details Description
Related parts for CY7C1518V18-167BZC
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 18SOIC datasheet.pdf
IC REG MULT CONFIG INV ADJ TO220 datasheet.pdf
CABLE SMA/SMA-RA 36" RG-316 datasheet.pdf
CAP CER 0.12UF 630V X7R 2225 datasheet.pdf
IC VOLT SUPERVISOR TSOT23-6 datasheet.pdf
TVS DIODE 22VWM 35.5VC SMB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
XCEDE LEFT 4PVH 8COL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 187.5MHZ 6-CLCC datasheet.pdf