Cypress Semiconductor CY7C1543KV18-400BZC
CY7C1543KV18-400BZC picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1543KV18-400BZC
Brief Description
IC SRAM 72MBIT 400MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1543KV18-400BZC.pdf
Availability of CY7C1543KV18-400BZC
QUANTITY
CY7C1543KV18-400BZC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1543KV18-400BZC
Internal Part NumberEIS-CY7C1543KV18-400BZC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 10/Jun/2014
PCN Assembly/OriginQualification of Die Attach Film 13/Dec/2013
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous, QDR II+
Memory Size72M (4M x 18)
Speed400MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1543KV18-400BZC
Related LinksCY7C1543K, CY7C1543KV18-400BZC Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1543KV18-400BZC Details Description
Related parts for CY7C1543KV18-400BZC
CONN CIC FFC RCPT 22POS 2.54MM datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES 17.8K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 39V 1.5W DO214AC datasheet.pdf
CUTTER SIDE ANGLED 5.12" datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG HOUSING 3POS 6MM datasheet.pdf