Cypress Semiconductor CY7C1562XV18-450BZXC
CY7C1562XV18-450BZXC picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1562XV18-450BZXC
Brief Description
IC SRAM 72MBIT 450MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1562XV18-450BZXC.pdf
Availability of CY7C1562XV18-450BZXC
QUANTITY
CY7C1562XV18-450BZXC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1562XV18-450BZXC
Internal Part NumberEIS-CY7C1562XV18-450BZXC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductQDR II+ and DDR II+ Xtreme line of devices
PCN Assembly/OriginAssembly Site Add 08/Oct/2015
PCN OtherMultiple Updates 27/Mar/2015
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous, QDR II+
Memory Size72M (4M x 18)
Speed450MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1562XV18-450BZXC
Related LinksCY7C1562XV, CY7C1562XV18-450BZXC Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1562XV18-450BZXC Details Description
Related parts for CY7C1562XV18-450BZXC
CONN FPC TOP 12POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
IC OPAMP GP 60MHZ RRO 8SO datasheet.pdf
RES SMD 121 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HDR BRKWY 18POS DUAL SMD datasheet.pdf
CAP CER 27PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 20% 6V AXIAL datasheet.pdf