Cypress Semiconductor CY7C1643KV18-400BZC
CY7C1643KV18-400BZC picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1643KV18-400BZC
Brief Description
IC SRAM 144MBIT 400MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1643KV18-400BZC.pdf
Availability of CY7C1643KV18-400BZC
QUANTITY
CY7C1643KV18-400BZC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1643KV18-400BZC
Internal Part NumberEIS-CY7C1643KV18-400BZC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductQDR II+ and DDR II+ Xtreme line of devices
PCN OtherMultiple Updates 27/Mar/2015
Memory Size144M (8M x 18)
Speed400MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1643KV18-400BZC
Related LinksCY7C1643K, CY7C1643KV18-400BZC Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1643KV18-400BZC Details Description
Related parts for CY7C1643KV18-400BZC
IC MCU 8BIT 7KB OTP 28SDIP datasheet.pdf
IC VOLTAGE COMPARATOR 5V 8-SOIC datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
TVS DIODE 20.5VWM 34.86VC SMD datasheet.pdf
LED RED CLEAR 4PLCC SMD datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 26POS 5A datasheet.pdf
RES 18.2K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 169 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 32KB 40QFN datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 470MA 1.77 OHM datasheet.pdf