Cypress Semiconductor CY7C2563KV18-400BZXI
CY7C2563KV18-400BZXI picture photo
Mfg. Part Number
CY7C2563KV18-400BZXI
Brief Description
IC SRAM 72MBIT 400MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C2563KV18-400BZXI.pdf
Availability of CY7C2563KV18-400BZXI
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CY7C2563KV18-400BZXI Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C2563KV18-400BZXI
Internal Part NumberEIS-CY7C2563KV18-400BZXI
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Memory TypeSRAM - Synchronous, QDR II+
Memory Size72M (4M x 18)
Speed400MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C2563KV18-400BZXI
Related LinksCY7C2563KV, CY7C2563KV18-400BZXI Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C2563KV18-400BZXI Details Description
Related parts for CY7C2563KV18-400BZXI
SWITCH TOGGLE SPDT 3A 120V datasheet.pdf
TXRX OPT SM 155MBS SONET OC3/SDH datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 1A 26.5V datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
8GB DISKONMODULE STD TEMP datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
500 TB RIS CLA 2-ROWS-R datasheet.pdf
CAP CER 1.6PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf