Cypress Semiconductor CY7C4221-15AXCT
CY7C4221-15AXCT picture photo
Mfg. Part Number
CY7C4221-15AXCT
Manufacturer
Product Category
Logic - FIFOs Memory
Brief Description
IC SYNC FIFO MEM 1KX9 32-TQFP
Datasheet Download
CY7C4221-15AXCT.pdf
Availability of CY7C4221-15AXCT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CY7C4221-15AXCT Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C4221-15AXCT
Internal Part NumberEIS-CY7C4221-15AXCT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - FIFOs Memory
SeriesCY7C
PackagingTape & Reel (TR)
Memory Size9K (1K x 9)
FunctionSynchronous
Data Rate66.7MHz
Access Time10ns
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Current - Supply (Max)35mA
Bus DirectionalUni-Directional
Expansion TypeDepth, Width
Programmable Flags SupportYes
Retransmit CapabilityNo
FWFT SupportNo
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case32-TQFP
Supplier Device Package32-TQFP (7x7)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C4221-15AXCT
Related LinksCY7C422, CY7C4221-15AXCT Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C4221-15AXCT Details Description
Related parts for CY7C4221-15AXCT
RES SMD 4.7K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO 12V 3A TO263-3 datasheet.pdf
OSC XO 33.8688MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
LED CBI 5MM YLW/GRN DUAL BLOCK datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38.5MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
RES 301 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 22K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 288 I/O 896FBGA datasheet.pdf
MICRO 15C P 10" RBW JACKS NI datasheet.pdf
CAP FILM 27NF 5% 1400VDC RAD datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf