Cypress Semiconductor CY7C68013A-56LFXCT
CY7C68013A-56LFXCT picture photo
Mfg. Part Number
CY7C68013A-56LFXCT
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers - Application Specific
Brief Description
IC MCU USB PERIPH HI SPD 56VQFN
Datasheet Download
CY7C68013A-56LFXCT.pdf
Availability of CY7C68013A-56LFXCT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CY7C68013A-56LFXCT Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C68013A-56LFXCT
Internal Part NumberEIS-CY7C68013A-56LFXCT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers - Application Specific
SeriesEZ-USB FX2LP™
PackagingTape & Reel (TR)
ApplicationsUSB Microcontroller
Core Processor8051
Program Memory TypeROMless
Controller SeriesCY7C680xx
RAM Size16K x 8
InterfaceI²C, USB, USART
Number of I/O24
Voltage - Supply3 V ~ 3.6 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case56-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package56-QFN-EP (8x8)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C68013A-56LFXCT
Related LinksCY7C68013, CY7C68013A-56LFXCT Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C68013A-56LFXCT Details Description
Related parts for CY7C68013A-56LFXCT
RES SMD 240 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TOOL EXTRACTION FOR RM SERIES datasheet.pdf
CONN HDR LOPRO R/A 60P PCB GOLD datasheet.pdf
IC DAC 8BIT 2WIRE I2C 8MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CONN HEADER BKWY DL GOLD 62POS datasheet.pdf
RES 162 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN SMB JACK 75 OHM EDGE MNT datasheet.pdf
GDT 800V 5KA SURFACE MOUNT datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
DIODE ZENER 500MW MICROMELF datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 35V 20% 2917 datasheet.pdf