Cypress Semiconductor CY8C20324-12LQXIT
CY8C20324-12LQXIT picture photo
Mfg. Part Number
CY8C20324-12LQXIT
Brief Description
IC MCU 8K FLASH 512B 24QFN
Datasheet Download
CY8C20324-12LQXIT.pdf
Availability of CY8C20324-12LQXIT
QUANTITY
CY8C20324-12LQXIT Order Process
Ship out your order
Specifications of CY8C20324-12LQXIT
Internal Part NumberEIS-CY8C20324-12LQXIT
PCN Assembly/OriginQualification Tape Supplier 18/Mar/2014
GSMC Manufacture Merger 15/May/2014
Qualification Carrier Tape Supplier 02/Jun/2014
Wafer Test Site Addition 29/Jun/2015
PCN PackagingNew Tray and TR Materials 13/Dec/2013
PCN OtherMultiple Updates 27/Mar/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPSOC®1 CY8C20xxx
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorM8C
Core Size8-Bit
Speed12MHz
ConnectivityI²C, SPI
PeripheralsLVD, POR, WDT
Number of I/O20
RAM Size512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.4 V ~ 5.25 V
Data Converters-
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case24-UFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package24-QFN-EP (4x4)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY8C20324-12LQXIT
Related LinksCY8C2032, CY8C20324-12LQXIT Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY8C20324-12LQXIT Details Description
Related parts for CY8C20324-12LQXIT
CAP ALUM 4700UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
POWER OVER ETHERNET MODULE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 15000UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
HOOK-UP SOLID 12AWG GREEN 100' datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
MONTING HARDWARE datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 35V 2915 datasheet.pdf