Cypress Semiconductor CY8C21234-24SXI
CY8C21234-24SXI picture photo
Mfg. Part Number
CY8C21234-24SXI
Brief Description
IC MCU 8K FLASH 512B SRAM 16SOIC
Datasheet Download
CY8C21234-24SXI.pdf
Availability of CY8C21234-24SXI
QUANTITY
CY8C21234-24SXI Order Process
Ship out your order
Specifications of CY8C21234-24SXI
Internal Part NumberEIS-CY8C21234-24SXI
PCN Assembly/OriginCopper Wire Bonds/Transfer 14/Jun/2013
GSMC Manufacture Merger 15/May/2014
Wafer Test Site Addition 29/Jun/2015
PCN OtherMultiple Updates 27/Mar/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,680
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPSOC®1 CY8C21xxx
PackagingTube
Core ProcessorM8C
Core Size8-Bit
Speed24MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsPOR, PWM, WDT
Number of I/O12
RAM Size512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.4 V ~ 5.25 V
Data ConvertersA/D 28x8b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package16-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY8C21234-24SXI
Related LinksCY8C212, CY8C21234-24SXI Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY8C21234-24SXI Details Description
Related parts for CY8C21234-24SXI
INDUCT ARRAY 2 COIL 68UH SMD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB OTP 44MQFP datasheet.pdf
Connector Receptacle 12 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
OPTOISO 2.5KV 3CH OPEN COLL 16SO datasheet.pdf
CONN PIN SIZE #12 PCB datasheet.pdf
TVS DIODE 13VWM 21.5VC P600 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 24QSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 200V X7R 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 1.3A 200 MOHM TH datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 36VOUT 25W datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
IGBT BOOST CHP 1200V 120A SOT227 datasheet.pdf