Cypress Semiconductor CY8C21512-12PVXE
CY8C21512-12PVXE picture photo
Mfg. Part Number
CY8C21512-12PVXE
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC PSOC 8KB FLASH 12MHZ 28SSOP
Datasheet Download
CY8C21512-12PVXE.pdf
Availability of CY8C21512-12PVXE
QUANTITY
CY8C21512-12PVXE Order Process
Ship out your order
Specifications of CY8C21512-12PVXE
Internal Part NumberEIS-CY8C21512-12PVXE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductCapSense Sensing Technology
PCN OtherMultiple Updates 27/Mar/2015
Standard Package235
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPSOC®1 CY8C21xxx
PackagingTube
Core ProcessorM8C
Core Size8-Bit
Speed12MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O24
Program Memory Size8KB (8K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 5.25 V
Data Converters-
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package28-SSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY8C21512-12PVXE
Related LinksCY8C2151, CY8C21512-12PVXE Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY8C21512-12PVXE Details Description
Related parts for CY8C21512-12PVXE
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 80V 18A M-246 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CARD GUIDE BUTTON 0.75X.674" BLK datasheet.pdf
RES 422 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 28POS 1.27MM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156" datasheet.pdf
30 MODII HDR DRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
CAP FILM 30UF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf