| Internal Part Number | EIS-CY8C27243-24PVXI | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) | |
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Design Resources | Development Tool Selector | |
| Featured Product | CapSense Sensing Technology | |
| PCN Assembly/Origin | GSMC Manufacture Merger 15/May/2014 Wafer Test Site Addition 29/Jun/2015 | |
| PCN Other | Multiple Updates 27/Mar/2015 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Standard Package | 66 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microcontrollers | |
| Series | PSOC®1 CY8C27xxx | |
| Packaging | Tube | |
| Core Processor | M8C | |
| Core Size | 8-Bit | |
| Speed | 24MHz | |
| Connectivity | I²C, SPI, UART/USART | |
| Peripherals | POR, PWM, WDT | |
| Number of I/O | 16 | |
| Program Memory Size | 16KB (16K x 8) | |
| Program Memory Type | FLASH | |
| EEPROM Size | - | |
| RAM Size | 256 x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 3 V ~ 5.25 V | |
| Data Converters | A/D 4x14b; D/A 4x9b | |
| Oscillator Type | Internal | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Package / Case | 20-SSOP (0.209", 5.30mm Width) | |