Cypress Semiconductor CY8C3866LTI-207T
CY8C3866LTI-207T picture photo
Mfg. Part Number
CY8C3866LTI-207T
Brief Description
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 68QFN
Datasheet Download
CY8C3866LTI-207T.pdf
Availability of CY8C3866LTI-207T
QUANTITY
CY8C3866LTI-207T Order Process
Ship out your order
Specifications of CY8C3866LTI-207T
Internal Part NumberEIS-CY8C3866LTI-207T
Featured ProductCapSense Sensing Technology
PCN Design/SpecificationPSoC 3 Design Changes 14/Sep/2013
PSoC Programmer Upgrade 11/Jun/2014
PCN Assembly/OriginQualification BEOL 13/Mar/2014
Qualification Tape Supplier 18/Mar/2014
Qualification Carrier Tape Supplier 02/Jun/2014
PCN PackagingNew Tray and TR Materials 13/Dec/2013
PSoC 3 QFN Package Marking Update 04/Jul/2014
Standard Package2,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPSOC® 3 CY8C38xx
PackagingTape & Reel (TR)
Core Processor8051
Core Size8-Bit
Speed67MHz
ConnectivityEBI/EMI, I²C, LIN, SPI, UART/USART, USB
PeripheralsCapSense, DMA, LCD, POR, PWM, WDT
Number of I/O38
Program Memory Size64KB (64K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size2K x 8
RAM Size8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.71 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 1x20b, D/A 2x8b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case68-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package68-QFN (8x8)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY8C3866LTI-207T
Related LinksCY8C3866, CY8C3866LTI-207T Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY8C3866LTI-207T Details Description
Related parts for CY8C3866LTI-207T
CIRCUIT BRD GUIDE LOCK .825"L datasheet.pdf
CRD EXTEN 3COND 100' FROG HIDE datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
IMPACT BP 2X10 OPEN SN datasheet.pdf
RES 866K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 56UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CORD 18AWG 2COND 3.3' SPT-1 datasheet.pdf
RES SMD 0.3 OHM 1% 35W TO263 datasheet.pdf
TO-263-5 DDPAK/D2PAK TO DIP-10 datasheet.pdf
8200UF 25V 27X95.5 85C AXI datasheet.pdf