Cypress Semiconductor CYV15G0402DXB-BGC
CYV15G0402DXB-BGC picture photo
Mfg. Part Number
CYV15G0402DXB-BGC
Manufacturer
Product Category
Interface - Telecom
Brief Description
IC SERDES HOTLINK II 256LBGA
Datasheet Download
CYV15G0402DXB-BGC.pdf
Availability of CYV15G0402DXB-BGC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CYV15G0402DXB-BGC Order Process
Ship out your order
Specifications of CYV15G0402DXB-BGC
Internal Part NumberEIS-CYV15G0402DXB-BGC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package40
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyInterface - Telecom
SeriesHOTlink II™
PackagingTray
Function*
InterfaceLVTTL
Number of Circuits4
Voltage - Supply3.135 V ~ 3.465 V
Current - Supply830mA
Power (Watts)*
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case256-LBGA Exposed Pad
Supplier Device Package256-BGA
Includes*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CYV15G0402DXB-BGC
Related LinksCYV15G04, CYV15G0402DXB-BGC Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CYV15G0402DXB-BGC Details Description
Related parts for CYV15G0402DXB-BGC
IC EEPROM 2KBIT 400KHZ SOT23-6 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
RES 357 OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 13.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON datasheet.pdf
08 WAY M/CRIMP L/BORE F/LATCH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf