FFF H618008010J0G
H618008010J0G picture photo
Mfg. Part Number
H618008010J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
500 TB SP CL SQURE/HOLE
Datasheet Download
H618008010J0G.pdf
Availability of H618008010J0G
QUANTITY
H618008010J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of H618008010J0G
Internal Part NumberEIS-H618008010J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,035
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesH6
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level18
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current11A
Voltage300V
Wire Gauge12-20 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrewless - Push Button Clamp
Features-
ColorGray
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass - Tin Plated
Clamp Material - PlatingSteel, Stainless
Screw Material - Plating-
Torque - Screw-
Screw Thread-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)H618008010J0G
Related LinksH61800, H618008010J0G Datasheet, FFF Distributor
H618008010J0G Details Description
Related parts for H618008010J0G
FIXED IND 4.7UH 305MA 1.2 OHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
RES 180 OHM 1/2W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 12.9K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
FUSE M/V E-RATED 15E 8.25KV BOLT datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPST 8A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W datasheet.pdf
RES 200K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .125" datasheet.pdf
AB 3106A PLUG KIT 14S CAD OD datasheet.pdf