Comchip Technology CZRNC55C5V1-G
CZRNC55C5V1-G picture photo
Mfg. Part Number
CZRNC55C5V1-G
Brief Description
DIODE ZENER 5.1V 500MW 1206
Datasheet Download
CZRNC55C5V1-G.pdf
Availability of CZRNC55C5V1-G
QUANTITY
CZRNC55C5V1-G Order Process
Ship out your order
Specifications of CZRNC55C5V1-G
Internal Part NumberEIS-CZRNC55C5V1-G
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)5.1V
Tolerance±5%
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)50 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 1V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.5V @ 200mA
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CZRNC55C5V1-G
Related LinksCZRNC5, CZRNC55C5V1-G Datasheet, Comchip Technology Distributor
CZRNC55C5V1-G Details Description
Related parts for CZRNC55C5V1-G
RES SMD 2.4K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
MINISERT SOCKET ASSY datasheet.pdf
LAMP INCAND T1.5 GLASS WEDGE 6V datasheet.pdf
CAP CER 10PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
IC ADC 16BIT DELTA SIG 6-DFN datasheet.pdf
8" BLACK 50LB CABLE TIE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
RES 66.5K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.75 OHM 7W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PNL MNT SKT SOLDR datasheet.pdf