Vishay/BCcomponents D102K20Y5PF63L2R
D102K20Y5PF63L2R picture photo
Mfg. Part Number
D102K20Y5PF63L2R
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 50V Y5P RADIAL
Datasheet Download
D102K20Y5PF63L2R.pdf
Availability of D102K20Y5PF63L2R
QUANTITY
D102K20Y5PF63L2R Order Process
Ship out your order
Specifications of D102K20Y5PF63L2R
Internal Part NumberEIS-D102K20Y5PF63L2R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesD
PackagingBulk
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientY5P (B)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-30°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D102K20Y5PF63L2R
Related LinksD102K20Y, D102K20Y5PF63L2R Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
D102K20Y5PF63L2R Details Description
Related parts for D102K20Y5PF63L2R
DIODE TUNING 30V 200MA TO92-2 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN HEADER 4PS .100 SMD GOLD datasheet.pdf
OUTPUT MODULE RS485 SYSMAC BUS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .152M 23POS datasheet.pdf
CAP TANT 3.5UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 350V SCREW datasheet.pdf
CABLE TIE STANDARD:NYL NATURAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.01UF 5% 310VAC AXIAL datasheet.pdf