Panduit D14-250MB-M
D14-250MB-M picture photo
Mfg. Part Number
D14-250MB-M
Manufacturer
Product Category
Terminals - Quick Connects, Quick Disconnect Connectors
Brief Description
Connector Quick Connect Tab 14-16 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp
Datasheet Download
D14-250MB-M.pdf
Availability of D14-250MB-M
QUANTITY
D14-250MB-M Order Process
Ship out your order
Specifications of D14-250MB-M
Internal Part NumberEIS-D14-250MB-M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductPanduit Terminals
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminals - Quick Connects, Quick Disconnect Connectors
SeriesPan-Term®
PackagingBulk
Terminal TypeStandard
GenderMale
Tab Width0.250" (6.35mm)
Tab Thickness0.032" (0.81mm)
Tab Length-
Length - Overall0.690" (17.53mm)
TerminationCrimp
Wire Gauge14-16 AWG
InsulationNon-Insulated
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
FeaturesButted Seam, Serrated Termination
Color-
Contact MaterialBrass
Contact FinishNickel
Insulation Diameter-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D14-250MB-M
Related LinksD14-2, D14-250MB-M Datasheet, Panduit Distributor
D14-250MB-M Details Description
Related parts for D14-250MB-M
RES SMD 237K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 75V 200MA SOT23 datasheet.pdf
IC DAC 12BIT QUAD -.75LSB 20SSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 33PF 2KV U2J 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
RES 5.9K OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
PGA SOLDER TAIL datasheet.pdf
CAP TANT 680UF 6.3V 10% 2917 datasheet.pdf
OSC MEMS 60.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf