FFF D15P81C6GL00
D15P81C6GL00 picture photo
Mfg. Part Number
D15P81C6GL00
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Press-Fit
Datasheet Download
D15P81C6GL00.pdf
Availability of D15P81C6GL00
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
D15P81C6GL00 Order Process
Ship out your order
Specifications of D15P81C6GL00
Internal Part NumberEIS-D15P81C6GL00
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package150
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesDelta D
Packaging-
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions15
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (M3)
TerminationPress-Fit
FeaturesBoard Lock, Grounding Indents
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating300V
Current Rating5A
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D15P81C6GL00
Related LinksD15P81, D15P81C6GL00 Datasheet, FFF Distributor
D15P81C6GL00 Details Description
Related parts for D15P81C6GL00
FUSE GLASS 4A 125VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES CURRENT SENSE .05 OHM 5W 1% datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 1KV Z5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
RES 962.5 OHM 1/2W 0.25% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 715K OHM 1% 0.4W 0805 datasheet.pdf