E-Switch D16EER11HREDRED
D16EER11HREDRED picture photo
Mfg. Part Number
D16EER11HREDRED
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A 125V
Datasheet Download
D16EER11HREDRED.pdf
Availability of D16EER11HREDRED
QUANTITY
D16EER11HREDRED Order Process
Ship out your order
Specifications of D16EER11HREDRED
Internal Part NumberEIS-D16EER11HREDRED
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationD16, P16 Series RoHS Cert of Compliance
3D ModelD16xxR11xREDRED.stp
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating8A (AC), 6A (DC)
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapRed
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)6 VDC
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D16EER11HREDRED
Related LinksD16EER1, D16EER11HREDRED Datasheet, E-Switch Distributor
D16EER11HREDRED Details Description
Related parts for D16EER11HREDRED
Connector Receptacle 38 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 110VAC/DC PANEL datasheet.pdf
ADAPTER ATMEL MCU DIP40/QFP64 datasheet.pdf
RES 5 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 6.34K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 10POS SNGL SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf