E-Switch D16EER11HYELBLU
D16EER11HYELBLU picture photo
Mfg. Part Number
D16EER11HYELBLU
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A 125V
Datasheet Download
D16EER11HYELBLU.pdf
Availability of D16EER11HYELBLU
QUANTITY
D16EER11HYELBLU Order Process
Ship out your order
Specifications of D16EER11HYELBLU
Internal Part NumberEIS-D16EER11HYELBLU
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating8A (AC), 6A (DC)
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapBlue
Illumination Type, ColorLED, Yellow
Illumination Voltage (Nominal)6 VDC
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D16EER11HYELBLU
Related LinksD16EER1, D16EER11HYELBLU Datasheet, E-Switch Distributor
D16EER11HYELBLU Details Description
Related parts for D16EER11HYELBLU
RES SMD 1.62 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1.5KV 1A DO204AL datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
CABLE TIE STANDARD:NYL BLACK W/ datasheet.pdf
Connector Socket 23 Position 0.200" (5.08mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
BERGSTIK II SNGL ST datasheet.pdf
TERM HOUSING datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 2.5V 200W datasheet.pdf