E-Switch D16EER14BBLU
D16EER14BBLU picture photo
Mfg. Part Number
D16EER14BBLU
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON 4PDT 8A 125V
Datasheet Download
D16EER14BBLU.pdf
Availability of D16EER14BBLU
QUANTITY
D16EER14BBLU Order Process
Ship out your order
Specifications of D16EER14BBLU
Internal Part NumberEIS-D16EER14BBLU
TypeStandard, Illuminated
Circuit4PDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating8A (AC), 6A (DC)
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapBlue
Illumination Type, ColorIncandescent, Blue
Illumination Voltage (Nominal)14 VAC/DC
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D16EER14BBLU
Related LinksD16EER, D16EER14BBLU Datasheet, E-Switch Distributor
D16EER14BBLU Details Description
Related parts for D16EER14BBLU
RES SMD 30.9KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN PCMCIA CARD PUSH-PUSH datasheet.pdf
CAP TANT 0.33UF 50V 20% RADIAL datasheet.pdf
RES MO 2W 0.16 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 48V datasheet.pdf
RES SMD 52.3 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
CAP CER 0.56UF 25V X7R 0805 datasheet.pdf
RES 402K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.13 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 3.3MH 230MA 6.56 OHM datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE PIN datasheet.pdf
FAN 230VAC 119X38MM WR datasheet.pdf