E-Switch D16EET11FGRNWHT
D16EET11FGRNWHT picture photo
Mfg. Part Number
D16EET11FGRNWHT
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A 125V
Datasheet Download
D16EET11FGRNWHT.pdf
Availability of D16EET11FGRNWHT
QUANTITY
D16EET11FGRNWHT Order Process
Ship out your order
Specifications of D16EET11FGRNWHT
Internal Part NumberEIS-D16EET11FGRNWHT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating8A (AC), 6A (DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC24V
Actuator TypeRectangular, Button
Color - Actuator/CapWhite
Illumination Type, ColorNeon, Green
Illumination Voltage (Nominal)110 VAC
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D16EET11FGRNWHT
Related LinksD16EET1, D16EET11FGRNWHT Datasheet, E-Switch Distributor
D16EET11FGRNWHT Details Description
Related parts for D16EET11FGRNWHT
CAP ALUM 1000UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 300 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 4.42K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.3A SYNC TSOT23 datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 560MHZ 16LFCSP datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 133MHZ 165CABGA datasheet.pdf
IC DDR3 SDRAM 2GBIT 667MHZ 78BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
RES 150 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf