Renesas Electronics America D17618RBGW100V
D17618RBGW100V picture photo
Mfg. Part Number
D17618RBGW100V
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 32BIT ROMLESS 176LFBGA
Datasheet Download
D17618RBGW100V.pdf
Availability of D17618RBGW100V
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
D17618RBGW100V Order Process
Ship out your order
Specifications of D17618RBGW100V
Internal Part NumberEIS-D17618RBGW100V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesSuperH® SH Ethernet
PackagingTray
Core ProcessorSH-2
Core Size32-Bit
Speed100MHz
ConnectivityEthernet, Host Interface, FIFO, SCI
PeripheralsDMA, POR, WDT
Number of I/O71
Program Memory Size-
Program Memory TypeROMless
EEPROM Size-
RAM Size4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.4 V ~ 1.6 V
Data Converters-
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case176-LFBGA
Supplier Device Package176-LFBGA (13x13)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D17618RBGW100V
Related LinksD17618R, D17618RBGW100V Datasheet, Renesas Electronics America Distributor
D17618RBGW100V Details Description
Related parts for D17618RBGW100V
IC PHOTOFLASH CAP CHRGR TSOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 1.87 OHM 1% 3W 6227 datasheet.pdf
CONN RING TERM 14-18AWG #8 datasheet.pdf
T2 TERMINATOR ASSEMBLY datasheet.pdf
RES SMD 3.6K OHM 3/4W 1206 WIDE datasheet.pdf
CABLE MOD COIL 4COND 5' PRE-CUT datasheet.pdf
CAP CER 0.90PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 20POS 0.4MM SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 1.8V datasheet.pdf
LED GREEN DIFF 5MM OVAL T/H datasheet.pdf