Panduit D18-250MB-C
D18-250MB-C picture photo
Mfg. Part Number
D18-250MB-C
Manufacturer
Product Category
Terminals - Quick Connects, Quick Disconnect Connectors
Brief Description
Connector Quick Connect Tab 18-22 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp
Datasheet Download
D18-250MB-C.pdf
Availability of D18-250MB-C
QUANTITY
D18-250MB-C Order Process
Ship out your order
Specifications of D18-250MB-C
Internal Part NumberEIS-D18-250MB-C
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminals - Quick Connects, Quick Disconnect Connectors
SeriesPan-Term®
PackagingBulk
Terminal TypeStandard
GenderMale
Tab Width0.250" (6.35mm)
Tab Thickness0.032" (0.81mm)
Tab Length-
Length - Overall0.690" (17.53mm)
TerminationCrimp
Wire Gauge18-22 AWG
InsulationNon-Insulated
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
FeaturesButted Seam, Serrated Termination
Color-
Contact MaterialBrass
Contact FinishNickel
Insulation Diameter-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D18-250MB-C
Related LinksD18-2, D18-250MB-C Datasheet, Panduit Distributor
D18-250MB-C Details Description
Related parts for D18-250MB-C
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 1A 5V datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS 2.00MM R/A SLDR datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 3V 10% 0603 datasheet.pdf
PROXIMITY SENSOR M30 10MM PNP NO datasheet.pdf
IC FPGA 69 I/O 100PQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
Connector Socket 30 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.00 JMPR LGT 203 TYP datasheet.pdf
RING LUG datasheet.pdf
SW ROTARY DIP 8MM DEC BRKT SMD datasheet.pdf