Ohmite D25K2K5E
D25K2K5E picture photo
Mfg. Part Number
D25K2K5E
Manufacturer
Product Category
Adjustable Power Resistor
Brief Description
RESISTOR POWER ADJ 2.5K OHM 25W
Datasheet Download
D25K2K5E.pdf
Availability of D25K2K5E
QUANTITY
D25K2K5E Order Process
Ship out your order
Specifications of D25K2K5E
Internal Part NumberEIS-D25K2K5E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyAdjustable Power Resistor
SeriesDividohm®210
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.5k
Power (Watts)25W
Tolerance±10%
Adjustment TypeSlide
Diameter0.563" OD, 0.313" ID (14.30mm x 7.94mm)
Length2.000" (50.80mm)
Mounting TypeChassis Mount
TerminationSolder Lug
Package / CaseCylinder, Tube
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D25K2K5E
Related LinksD25K, D25K2K5E Datasheet, Ohmite Distributor
D25K2K5E Details Description
Related parts for D25K2K5E
BATTERY LITHIUM 3.6V AA W/LEADS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf