FFF D25S91C6PX00
D25S91C6PX00 picture photo
Mfg. Part Number
D25S91C6PX00
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Press-Fit
Datasheet Download
D25S91C6PX00.pdf
Availability of D25S91C6PX00
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
D25S91C6PX00 Order Process
Ship out your order
Specifications of D25S91C6PX00
Internal Part NumberEIS-D25S91C6PX00
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationD-Sub Design 06/Aug/2014
Standard Package120
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesDelta D
Packaging-
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions25
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureHousing/Shell (4-40)
TerminationPress-Fit
Features-
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating300V
Current Rating5A
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D25S91C6PX00
Related LinksD25S91, D25S91C6PX00 Datasheet, FFF Distributor
D25S91C6PX00 Details Description
Related parts for D25S91C6PX00
SWITCH DIP SIDE-ACTUATED 9POS datasheet.pdf
RES SMD 191 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 25.5KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 1A 9V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
FAN AXIAL 171.4X50.8MM JQD24C3E6 datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 1.4A 220 MOHM TH datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
100V P-CHANNEL ENHANCEMENT MODE MOSFET IC datasheet.pdf