Vishay Sfernice D2TO020C20000KTE3
D2TO020C20000KTE3 picture photo
Mfg. Part Number
D2TO020C20000KTE3
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2K OHM 10% 20W TO263
Datasheet Download
D2TO020C20000KTE3.pdf
Availability of D2TO020C20000KTE3
QUANTITY
D2TO020C20000KTE3 Order Process
Ship out your order
Specifications of D2TO020C20000KTE3
Internal Part NumberEIS-D2TO020C20000KTE3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesD2TO20
PackagingTube
Resistance (Ohms)2k
Tolerance±10%
Power (Watts)20W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±150ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageTO-263 (D²Pak)
Size / Dimension0.398" L x 0.346" W (10.10mm x 8.80mm)
Height0.189" (4.80mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D2TO020C20000KTE3
Related LinksD2TO020C, D2TO020C20000KTE3 Datasheet, Vishay Sfernice Distributor
D2TO020C20000KTE3 Details Description
Related parts for D2TO020C20000KTE3
IC 2SLT PC CARD/SC CTLR 288-BGA datasheet.pdf
RES 3.3 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN SPRING CONT 01 POS .217 SMD datasheet.pdf
BERGSTIK II DR R/A RET datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.1A 12V datasheet.pdf
CONTROLLER PNP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf