Vishay Sfernice D2TO020C20R00FRE3
D2TO020C20R00FRE3 picture photo
Mfg. Part Number
D2TO020C20R00FRE3
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 20 OHM 1% 20W TO263
Datasheet Download
D2TO020C20R00FRE3.pdf
Availability of D2TO020C20R00FRE3
QUANTITY
D2TO020C20R00FRE3 Order Process
Ship out your order
Specifications of D2TO020C20R00FRE3
Internal Part NumberEIS-D2TO020C20R00FRE3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesD2TO20
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20
Tolerance±1%
Power (Watts)20W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±150ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageTO-263 (D²Pak)
Size / Dimension0.398" L x 0.346" W (10.10mm x 8.80mm)
Height0.189" (4.80mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D2TO020C20R00FRE3
Related LinksD2TO020C, D2TO020C20R00FRE3 Datasheet, Vishay Sfernice Distributor
D2TO020C20R00FRE3 Details Description
Related parts for D2TO020C20R00FRE3
CONN SMA JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 16V X7R 0201 datasheet.pdf
DIODE ZENER ARRAY 30V SOT23-3 datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 480MA 300 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EXTEND datasheet.pdf
OSC MEMS 24.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
10P MTEI RCPT HSG ASY 22 datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 16V 10% 1410 datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR AD2S1205 datasheet.pdf
RES 1.21K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156" datasheet.pdf
CAP FILM 33NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf