FFF D37P24B6PL00LF
D37P24B6PL00LF picture photo
Mfg. Part Number
D37P24B6PL00LF
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
D37P24B6PL00LF.pdf
Availability of D37P24B6PL00LF
QUANTITY
D37P24B6PL00LF Order Process
Ship out your order
Specifications of D37P24B6PL00LF
Internal Part NumberEIS-D37P24B6PL00LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationD-Sub Design 06/Aug/2014
Delta D Male Contacts 07/Oct/2015
Standard Package15
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesDelta D
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions37
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureHousing/Shell (M3)
TerminationSolder
FeaturesGrounding Indents
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating300V
Current Rating5A
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D37P24B6PL00LF
Related LinksD37P24B, D37P24B6PL00LF Datasheet, FFF Distributor
D37P24B6PL00LF Details Description
Related parts for D37P24B6PL00LF
RES SMD 34K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH ROLLER SPDT 5A QC 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES 196K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 50K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 84POS 1.27MM T/H datasheet.pdf
DIODE ZENER 51V 500MW SOD80 datasheet.pdf
RESL FINE SLIP REST WHT 12"X60' datasheet.pdf
CAP FILM 0.39UF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 6.8NF 5% 1600VDC RAD datasheet.pdf